Pismo

Sutra počinjem raditi u Lidlu. Imam jaku anksioznost i panični poremećaj. Zato pijem 0,25 Xanaxa ujutro i 0,50 navečer. Ne znam kako ću to izvesti. Ne znam hoću li se uspjeti nositi s time. Kod psihijatrice sam naručena tek 26. lipnja, tako da mi ona trenutačno ne može pomoći. Jako sam uplašena. Ne znam gdje da se sakrijem i kako da se smirim kada me uhvati napad panike na poslu. A napade panike dobivam pogotovo ljeti, smeta mi vrućina i nikako je ne volim. Sada sam prisiljena izaći iz kuće iako je ljeto i visoki stupnjevi. Samo želim napokon psihički biti okej, ne mogu više ovako…

Odgovor

Draga djevojko,

hvala ti na pismu i što si s nama odlučila podijeliti svoje iskustvo.

Paniku osjećamo kada procjenjujemo da smo izloženi nekoj vrsti opasnosti (realnoj ili zamišljeno), odnosno kada procjenjujemo da je ugrožena neka naša vrijednost. Anksioznost i strah unutarnji su signali da se osoba nalazi u situaciji za koju se nije dovoljno dobro pripremila, koja nadilazi njezine mogućnosti. Opisuješ ono s čime je panika povezana, a to je doživljaj vremena. Za uspaničenu osobu tipično je da vjeruje kako nema vremena i da odmah mora pronaći izlaz iz situacije. Postoji više načina rada s tim osjećajima. Ono što ti može pomoći jest da skreneš pažnju sa/od sebe kada se jave simptomi povezani s anksioznosti, na primjer da kreneš opažati prostor u kojem se nalaziš te nabrojiš sve predmete u određenoj boji, npr. u zelenoj ili plavoj. Možeš pokušati i metodu 5-4-3-2-1, u kojoj ćeš iskoristiti svoja osjetila. Kada nastupe simptomi, osvrni se na prostor u kojem se nalaziš i nabroji 5 stvari koje vidiš, 4 stvari koje možeš dodirnuti, 3 stvari koje možeš čuti, 2 koje možeš pomirisati i 1 koju možeš okusiti (ako možeš). Kao što znaš, panika je uporna da pažnju još više usmjerimo prema tjelesnim senzacijama koje su tada prisutne („unutar sebe“), a tvoj zadatak je da pokušaš raditi upravo suprotno.

Ako pažnju ne možeš preusmjeriti na te načine, u privitku ti šaljem kratku vježbu usmjerenu na disanje. Vidjet ćeš, jednostavna je i kratka.

Anksioznost i panika često su povezani sa stresnim događajima, a prvi radni dan svakako je stresan. Također, vrućine mogu ometati. I zato je očekivano i u redu ako se osjećaš tako kao što opisuješ. Voljela bih da budeš ponosna na sebe jer usprkos teškoćama nalaziš načina da odeš na posao i ustraješ u samostalnom zarađivanju. To pokazuje da si i psihički jaka!

S obzirom na to da imaš propisanu terapiju, dodatno te ohrabrujem da nastaviš uzimati propisanu dozu sve do razgovora s liječnikom.

Nadam se da si ovim pismom dobila dodatne načine koje će ti pomoći u svladavanju izazova koji je pred tobom. Sretno i uz tebe sam!

Sara Jurdana, psihologinja

Podijeli s prijateljima

Slučaj je hitan i ne možeš čekati odgovor?

Ako je slučaj iznimno hitan i ne možeš čekati na naš odgovor, a ti ili netko u tvojoj blizini nalazite se u neposrednoj opasnosti, odmah nazovi 112 ili drugu hitnu službu.

Za pomoć u svim hitnijim slučajevima možeš koristiti i besplatnu mobilnu aplikaciju Heroes Nearby koja spaja ljude koji trebaju pomoć sa zajednicom lokalnih Heroja – prijateljima, članovima obitelji, službama, a po želji i s profesionalcima te dobrim ljudima u tvojoj neposrednoj blizini.

Skip to content