Izgledam sve lošije

Pismo

Pozdrav, prije šest mjeseci počeo sam trenirati i baš sam pretjerivao. Vagao sam se triput dnevno, jeo sam dobro, pio proteine te izgubio dosta masti i nabio masu. Svaki sam dan trenirao i bio sam baš ponosan na sebe. Zadnjih nekoliko tjedana potpuno sam se zapustio, vidim da izgledam sve lošije, bojim se da ću se opet vratiti na ono otprije, ono kada sam se gadio sam sebi. Ne mogu se natjerati da idem u teretanu, jedem samo gluposti, ne druži mi se ni s kim. Kako da opet vratim motivaciju za zdravim životom i brigom o sebi? Koje biste knjige preporučili, postoji li nešto što bi mi moglo pomoć? Osjećam se glupo što se uopće javljam s ovim problemom, ali stalno razmišljam o tome. Hvala.

Odgovor

Poštovani,

Vaše pitanje je daleko od „glupog“ i hvala Vam što ste ga postavili. Često se dogodi upravo fenomen koji ste opisali. Osobe krenu intenzivno s treninzima, neko vrijeme su zadovoljne, a onda motivacija brzo opada. Razloga je nekoliko. Nerealna očekivanja o napretku, u smislu da očekujemo brži i konstantan napredak, što često nije moguće. Vanjska motivacija za početkom vježbanja s ciljem postizanja „dobrog izgleda“, što je socijalno prihvatljivo, a ne radi zdravlja, što bi trebala biti unutarnja motivacija, odnosno osobni cilj svake osobe koja se uključi u vježbanje ili treniranje. Posljedica neostvarenih očekivanja su negativne emocionalne reakcije, tuga, razočaranje, možda i sram itd., tako da je Vaše raspoloženje u skladu s realnom situacijom u kojoj ste se našli. Nadalje, prirodna reakcija organizma, s evolucijske strane, može biti da Vas uspori, umiri, „ulijeni“ jer ste naglo i intenzivno počeli trenirati, što je možda u osnovi i bilo ugrožavajuće za Vaše zdravlje općenito pa se organizam pokušao samozaštiti. Kako god bilo, uvijek postoji rješenje. Što se tiče literature, trenutačno mi nije dostupno ništa stručno što bih mogao preporučiti, osim popularnih izdanja koja možete pronaći u knjižarama. Ono što valja naglasiti velike su individualne razlike u pristupu kada netko želi razviti stabilnu naviku vježbanja ili treniranja, tako da ne znam koliko su neki od općenitih savjeta prigodni za svakoga.

Predlažem kao prvo da primarna motivacija za vježbanjem bude osobno zdravlje, a fizički izgled kao sekundarna dobit.

Kao drugo, odredite početno stanje, odnosno polazne točke s kojih krećete što se tiče težine i cilja koji želite ostvariti. Pratite tjedne napretke kako bi mogli testirati koliko su Vam ciljevi realni, a ako nisu ili napredak ne ide tempom kojim biste željeli, revidirajte ciljeve kako ne bi došlo do razočaranja i ponovnog odustajanja. Uključite u proces i stručnjake, nutricioniste, kineziologe i, prema potrebi, sportskog psihologa kako bi proces vježbanja bio stabilan i razvio se u nešto što će Vam povećati osobno zadovoljstvo i kvalitetu svakodnevnog života. U Vašem slučaju, jedino promjena ponašanja može dovesti do boljeg raspoloženja, zato idemo napraviti dobar plan. Odrediti početne polazišne točke, pratiti tjedne napretke u ostvarivanju ciljeva i razviti zdravu naviku vježbanja, a posljedično možda bude i „bolji izgled“.  

 Sretno i lijep pozdrav,

Anđelko Botica, psiholog

Podijeli s prijateljima

Slučaj je hitan i ne možeš čekati odgovor?

Ako je slučaj iznimno hitan i ne možeš čekati na naš odgovor, a ti ili netko u tvojoj blizini nalazite se u neposrednoj opasnosti, odmah nazovi 112 ili drugu hitnu službu.

Za pomoć u svim hitnijim slučajevima možeš koristiti i besplatnu mobilnu aplikaciju Heroes Nearby koja spaja ljude koji trebaju pomoć sa zajednicom lokalnih Heroja – prijateljima, članovima obitelji, službama, a po želji i s profesionalcima te dobrim ljudima u tvojoj neposrednoj blizini.

Skip to content
Sve je ok!
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.