Razdražljiva sam

Pismo

Imam problema s anksioznosti, u zadnje vrijeme me počela jako mučiti. Često sam jako razdražljiva, svađam se s partnerom zbog sitnica, sveukupno se osjećam psihički jako loše. Iako nemam zapravo razlog za to. Sve je u redu, u životu trenutačno nemam nikakve veće probleme, kupila sam si stan, taman smo se uselili, ali me uhvatila neka anksioznost i nervoza.

Odgovor

Anksioznost se može definirati kao pretjeran osjećaj straha praćen karakterističnim fiziološkim reakcijama i ponašanjima koje se javljaju kada percipiramo prijetnju, čak i kada ona nije stvarna. Pojedinci su izloženi takvom načinu reagiranja zbog različitih faktora. Neki od njih su biološke predispozicije, poput temperamenta,  drugi su modeli ponašanja koje učimo od okoline, a važan utjecaj imaju i aktualni životni događaji i životna razdoblja.

Jedna od informacija koju ste naveli u svom upitu jest da ste upravo kupili stan i uselili u njega. Premda je to pozitivna vijest, sama odluka o kupnji stana, kao i selidba, može biti izrazito stresna.

Selidba podrazumijeva promjenu i velik angažman, kako fizički tako i psihički, što može značajno iscrpiti osobu. Uključuje suočavanje s novim izazovima i potrebom za prilagodbom te privremeno odricanje od poznatih i uobičajenih aktivnosti. Takve promjene mogu u nama potaknuti različite emocionalne reakcije — postajemo razdražljiviji, osjetljiviji ili nemirniji. U pozadini toga leži osjećaj nesigurnosti.

Potrebno je određeno vrijeme kako bi nov životni okvir postao poznat i prihvaćen. Tek tada počinjemo razvijati nova ponašanja koja nam pomažu da se uspješnije nosimo sa svakodnevicom.

Postavlja se i pitanje jeste li do sada živjeli s partnerom ili je tek sada započeo zajednički život? To je također vrsta odluke i promjene koja može dovesti do opisanih osjećaja.

Postoje i životna razdoblja u kojima smo pod pritiskom, katkad samoinicijativno nametnut, katkad društveno, a najčešće oboje. Tada imamo osjećaj da će uslijediti nova faza života, a možda nismo spremni za nju. Također, u zajedničkom životu donose se i odluke o budućnosti veze. Sve to može nepovoljno utjecati na naše psihičko stanje, a time i odnose s drugim ljudima.

Potrebno je pratiti jer kada anksioznost prerasta u nešto što ograničava svakodnevno funkcioniranje i nepovoljno utječe na naš život, tada je riječ o signalu koji nam govori da je potrebna pomoć.

Katkad je dovoljno dobro promotriti što su nam okidači pojave neugodnih emocionalnih stanja, uvesti rutinu koja će nas opustiti te se usmjeriti na veću kvalitetu života (tjelesna aktivnost, spavanje, prehrana).

Sretno!

Tamara Milovanović, psihologinja

Podijeli s prijateljima

Slučaj je hitan i ne možeš čekati odgovor?

Ako je slučaj iznimno hitan i ne možeš čekati na naš odgovor, a ti ili netko u tvojoj blizini nalazite se u neposrednoj opasnosti, odmah nazovi 112 ili drugu hitnu službu.

Za pomoć u svim hitnijim slučajevima možeš koristiti i besplatnu mobilnu aplikaciju Heroes Nearby koja spaja ljude koji trebaju pomoć sa zajednicom lokalnih Heroja – prijateljima, članovima obitelji, službama, a po želji i s profesionalcima te dobrim ljudima u tvojoj neposrednoj blizini.

Skip to content
Sve je ok!
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.