Problem s mobitelom

Pismo majke

Dijete mi previše vremena provodi s mobitelom koji ne ispušta ni za vrijeme obroka i odlaska u wc. Trenira atletiku pri čemu njegovi sportski rezultati često utječu na njegov odnos s trenerom.

Odgovor

Draga…,

U svom pismu progovorili ste o temi koja je bliska mnogim roditeljima današnjih tinejdžera. U vrijeme našeg odrastanja mobiteli nisu postojali u privatnoj uporabi, a kad su se pojavili, služili su samo pisanju poruka i pozivima. Tarife su bile visoke i zapravo su se mobiteli upotrebljavali samo kada je nešto bilo bitno ili hitno. Slobodno vrijeme koje smo mi provodili tijekom našeg odrastanja razlikuje od načina na koji djeca i mladi danas provode slobodno vrijeme. Mi, pripadnici srednje generacije, imamo sjećanja na to i znanje kako provoditi vrijeme bez mobitela, a čak smo se i mi prepustili tome da nam dopisivanje, društvene mreže, internetski članci, videa i igrice danas, kao odraslim ljudima, okupiraju velik dio slobodnog vremena. Naša djeca ne poznaju svijet bez mobitela. Druženje više ne podrazumijeva nužno susret uživo. Socijalne interakcije, romantični spojevi, igra, izvršavanje školskih obaveza, saznavanje o svijetu koji nas okružuje u velikoj se mjeri odvijaju virtualno. Iako smo svjesni toga da u današnje vrijeme ne možemo u potpunosti lišiti dijete korištenja tehnologije, niti bi to za njega bilo dobro, svjesni smo i da su mu za zdrav razvoj važna iskustva u stvarnom životu. Stoga je pitanje kako pronaći pravu mjeru.

Motiviranje tinejdžera da provodi manje vremena na mobitelu može biti izazovno, ali nije nemoguće. Djeca će puno češće činiti ono što i roditelji čine, nego ono što im roditelji kažu da učine. Odnosno, djeca uče iz našeg primjera. Ako roditelji smanje vrijeme koje provode na mobitelu i pritom čine nešto zabavno, što ne uključuje ekrane, to bi moglo biti pokazatelj i djetetu u kojem smjeru može organizirati svoje vrijeme. Ako je mobitel glavni izvor zabave, pokušajte djetetu ponuditi druge aktivnosti koje mogu biti zanimljive. To mogu biti izlet, sport, čitanje, kreativne aktivnosti ili zajedničke igre. Tinejdžeri se često vole koristiti mobitelom iz dosade pa je važno ponuditi im zanimljive alternative. Otvoreno razgovarajte sa sinom o tome što Vas točno brine vezano uz prekomjerno provođenje vremena na mobitelu. Bit će vas spremniji čuti kad shvati da ste zabrinuti, nego kada doživljava da ga kritizirate. Djeca su sklonija držati se dogovora kad i sami sudjeluju u dogovoru nekog pravila. Razgovarajte sa sinom o tome koliko vremena je prihvatljivo provoditi na mobitelu i zajedno postavite konkretne granice. Možete čak iskoristiti popularnost „izazova“ među mladima pa sa sinom dogovoriti izazov da se u sljedećih tjedan dana i Vi i on na nekoliko sati ne koristite mobitelom kada ste zajedno kod kuće. Dogovorite neku simboličnu „nagradu“ za pobjednika izazova. Vaš sin može upotrijebiti i aplikaciju koja ograničava vrijeme korištenja određenih aplikacija ili cijelog mobitela, što mu može pomoći u samostalnom praćenju vremena koje provodi na mobitelu i lakše će uvidjeti koliko se njime koristi. Za promjenu neke navike potrebno je vrijeme. Stoga je važno da budete dosljedni, ali i strpljivi dok vaš sin ne stekne navike konstruktivnijeg provođenja vremena.

Adolescencija je doba prelaska iz dječje u odraslu dob. Tinejdžerima je važno da ih se doživljava samostalnima i odraslima te su često skloni odbacivati savjete ili pravila odraslih, bilo roditelja, učitelja ili trenera. Zato nam često djeluje da je teško doprijeti do njih, čak i kad čine nešto sebi na štetu. Pokušajte objasniti sinu da i vi i trener imate odgovornost i iskustvo koje mu može pomoći u životu te da vaši i trenerovi savjeti dolaze zbog brige i iskustva. Katkad je teško potaknuti tinejdžera da više komunicira i provodi vrijeme s obitelji. Katkad tinejdžeri ne žele komunicirati jer ne znaju kako započeti razgovor ili se boje kritike. Pokušajte  razgovarati sa sinom u opuštenim trenucima, poput vožnje u autu. Kada odluči razgovarati, pokažite interes za ono što ima za reći. Ako se osjeća da su njegovo mišljenje i osjećaji cijenjeni, bit će motiviraniji za daljnju komunikaciju. Pokažite stvarni interes za stvari koje vašeg sina zanimaju, poput njegovih hobija, omiljenih filmova, glazbe ili sportova. Zbog toga će se osjećati prepoznato i cijenjeno. S obzirom na to da je tinejdžerima važno imati svoj prostor, poštujte njegove granice. Ako mu dajete dovoljno slobode i povjerenja, bit će voljniji provoditi vrijeme s obitelji kada osjeti da nije pod neprestanim nadzorom. Koliko tinejdžeri cijene slobodu, toliko cijene i osjećaj sigurnosti koji obitelj pruža. Stoga je važno da Vaš sin zna da Vam se može obratiti s bilo kojim problemom, a da ćete biti tu za njega i pomoći mu doći do rješenja problema.

Srdačno,

Mia Host, psihologinja

Podijeli s prijateljima

Slučaj je hitan i ne možeš čekati odgovor?

Ako je slučaj iznimno hitan i ne možeš čekati na naš odgovor, a ti ili netko u tvojoj blizini nalazite se u neposrednoj opasnosti, odmah nazovi 112 ili drugu hitnu službu.

Za pomoć u svim hitnijim slučajevima možeš koristiti i besplatnu mobilnu aplikaciju Heroes Nearby koja spaja ljude koji trebaju pomoć sa zajednicom lokalnih Heroja – prijateljima, članovima obitelji, službama, a po želji i s profesionalcima te dobrim ljudima u tvojoj neposrednoj blizini.

Skip to content
Sve je ok!
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.