Pismo
Imam sina, 21 god., student. Nemam baš neku komunikaciju s njim, puno je izvan kuće s društvom. Kako mu prići i razgovarati?
Odgovor
Draga mama,
hvala Vam na javljanju. Čini mi se da Vam je uistinu važno njegovati odnos sa sinom i da ste se upravo zbog toga i javili. Zaista je lijepo vidjeti da majke nastoje poboljšati odnos sa svojom djecom, bez obzira na to što su ona već odrasla i samostalna.
Prirodno je da se djeca, kada odrastu, na neki način odvoje od svoje primarne obitelji. Kreće vrijeme istraživanja prijateljstava i drugih bliskih odnosa. Također, zbog drugih obaveza (škola, fakultet), razumljivo je i da oni puno više vremena provode sa svojim vršnjacima. Danas su i interesi koje mladi imaju, kao i teme o kojima razgovaraju vrlo specifične, pa često roditelji imaju osjećaj kao da nisu u toku. No upravo u tome može biti i prilika da pokažete zanimanje za djetetove interese i na taj način potaknete komunikaciju.
Za početak, savjetovala bih Vam da pokažete zanimanje za sinove dnevne aktivnosti. Primjerice, kada dođe doma, možete ga upitati kakav mu je bio dan, kako mu je prošao ispit i sl. U tome Vam mogu pomoći neka otvorenija pitanja. Primjerice, ako je sin imao ispit na fakultetu, možete započeti razgovor s pitanjem: „Kako ti je bilo na ispitu?“ Nakon njegova odgovora možete mu postaviti još neka pitanja poput: „Što ti je bilo najteže? Što ti je bilo najlakše?“, “Je liti bilo zanimljivo to što si polagao?“ Na taj način otvarate prostor za komunikaciju, pokazujete zainteresiranost i širite razgovor. Razgovor može dalje otići u smjeru interesa i planova za budućnost: „Od svega što si učio na faksu, što ti se najviše sviđa?“, „Vidiš li u kojem području bi htio raditi?“, „Što ti je u tome najzanimljivije?“. Pripazite da pitanja odražavaju Vašu želju da saznate što ga zanima i što mu je teško, a ne da on ima osjećaj kao da provodite ispitivanje o tome kako će provesti svoj život.
Također, ako vozite, možete se ponuditi da ga odvezete na ispit ili negdje drugdje gdje ide, pa i na taj način otvarate prostor za razgovor. Možete razgovarati o planovima za ljeto, o tome kako voli provoditi vrijeme s prijateljima, ima li neki značajan bliski odnos i slične teme. I Vi možete podijeliti neke svoje planove i želje za ljeto. Možete mu i prepričavati neke vlastite uspomene iz razdoblja kada ste Vi imali 21 godinu – kako ste provodili vrijeme, što ste voljeli raditi…
Nadalje, možete se pokušati uključiti u njegove interese i hobije. Primjerice, ako voli igrati videoigrice, možete pokazati interes za to. Možete mu reći: „Zanima me kako provodiš vrijeme“, „Vidim da često igraš tu igricu“, „Možeš li mi objasniti kako se igra?“, „Što je u tome zabavno, baš me zanima?“ Možete ga zamoliti da Vam pokaže i da Vi probate igrati.
Ovi konkretni primjeri možda nisu primjenjivi jer ne poznajem Vašeg sina i ne znam koje specifične interese ima, no vjerujem da razumijete logiku – pokazati interes za njegove interese i dati mu priliku da Vas nešto novo nauči.
Zajedno ste već 21 godinu i vjerujem da ste kroz život imali razdoblja kada ste bili povezaniji i kada ste više vremena provodili zajedno. Što ste tada voljeli raditi, kako ste provodili vrijeme? Koja je bila njegova najdraža aktivnost kada je bio dijete? Neke aktivnosti koje ste radili prije u životu, možete pokušati ponovno oživjeti. To može biti odlazak u kino, na more, priprema nekog jela iz djetinjstva i slično.
Također, sinu možete iskreno prići i reći da biste voljeli provoditi više vremena s njim i da Vas zanima što bi on htio s Vama raditi. Možete i dogovoriti neko vrijeme u tjednu koje može biti samo za vas dvoje (primjerice srijedom popodne), kada možete zajedno provoditi neku aktivnosti ili jednostavno razgovarati.
Vjerujem da ćete uspjeti poboljšati vaš odnos. Budite strpljivi i nježni. U razgovoru pokušajte izreći svoje želje i potrebe, a ne ostaviti dojam kao da sina krivite za situaciju. Umjesto izjave „Nikada te nema doma pa se ni ne vidimo!“, izjava „Nedostaješ mi i htjela bih da provodimo malo više vremena zajedno“ zvuči puno blaže i nema element prebacivanja krivnje na nekoga.
Lijepo je da dečko od 21 godinu ima društvo i puno interesa te da je cijeli dan u nekom pokretu. Na to možete biti ponosni. To možete shvatiti i kao poruku Vama da ste odgojili uspješno, društveno i svestrano dijete koje se dobro uklopilo u današnji svijet. Vjerujem da ćete u svemu tome uspjeti ponovno naći mjesto i za vaš odnos.
Sretno, i bit će sve OK!
Ana Đorić, psihologinja