Kocka i depresija

Pismo

Imam problem s kockom i depresijom. Zadnje dvije godine aktivno kockam i mučim se s depresijom i anksioznošću. Kockati sam krenuo s 18 godina (trenutačno imam 20), tri-četiri puta znao sam prokockati veću svotu novca. U međuvremenu sam izgubio posao (a ni dandanas ne znam zašto sam dobio otkaz), izgubio djevojku s kojom sam bio tri godine i koja me ostavila nakon zadnjega prokockanog novca. Odlučili smo napraviti stanku u vezi kako bih se pobrinuo za sebe i riješio svoje probleme. Uskoro započinjem piti antidepresive. U zadnje vrijeme prestao sam se družiti, izlaziti, aktivno trenirati (nakon što sam bio rukometaš desetak godina). Tko god ovo pročita, hvala mu na pažnji.

Odgovor

Poštovani,

kao prvo, nadam se da ste se konzultirali sa specijalistom psihijatrom vezano za uzimanje antidepresiva. Ako jeste, znači da ste već počeli sa stručnom pomoći koja će biti kontinuirana, a, što je jako važno, kako situacija u kojoj ste se našli traje već neko vrijeme, i povratak na „staro“ zahtijevat će određeno vrijeme uz kontinuirano praćenje stručnjaka, kako psihijatra, tako i psihologa.

Za početak je bitno napraviti prvi, najjednostavniji korak za Vas, a čini mi se da je to – vratiti se treninzima rukometa ili početi bilo kakav oblik tjelovježbe, odnosno rekreacije. Sljedeći je korak naći posao. S obzirom na trenutačnu situaciju na tržištu rada, mislim da ne bi trebalo biti teško.

Sad ono glavno, ovisnost, u Vašem slučaju o klađenju (kockanju). Anksiozno- depresivni simptomi sastavni su dio emocionalnog svijeta svakog ovisnika. Ekstremne promjene u razinama fiziološkog uzbuđenja, oscilacije u raspoloženju od maničnih do depresivnih, promjene u ponašanju s ciljem uspostavljanja kontrole dok nam se sve oko nas čini kao totalni kaos, dovode do pomaka u percepciji realnosti ovisnika, odnosno do gubitka kontakta s realnosti, a u konačnici i sa samim sobom. U takvu stanju, zarobljeni obrascem ovisnosti, ovisnici nastoje uspostaviti kontrolu, a zapravo je riječ o optimističnim usponima koji uvijek završe razočaravajućim padovima.

Prvi je cilj vratiti osjećaj kontrole u život kao što je već navedeno, jednostavnijim koracima. Sljedeći je cilj vratiti se u realnost. Ovisnički je obrazac kompleksan jer uključuje fiziološke reakcije, kognitivne i vrijednosne aspekte osobe (stavove, uvjerenja, pretpostavke, kognitivne distorzije itd.), emocionalne reakcije te ponašajne promjene.

Kao prvo, potrebno je promijeniti ponašanje, izbjegavati poslovnice kladionica ili kasina, zatvoriti sve račune za online klađenje, dakle stvoriti pretpostavke da izbjegnete bilo kakvu mogućnost da Vi osobno ili netko za Vas uplati listić. Sljedeća je stvar propitati svoje motive i „opravdanja“ za klađenje; npr. lakše i brže ću doći do veće količine novca, „pao mi je jedan par pa se moram vaditi“, „moram vratiti dug, shvatio sam kako trebam igrati da dobijem“, „imam dojavu“… itd. Ako uzmete bilo koji od tih opravdanja, osjetit ćete i tjelesne promjene u obliku povećanja fiziološkog uzbuđenja i promjenu u raspoloženju do laganog ushićenja, a sve zato što je navedeno dovelo do stvaranja sličice u našoj glavi kako u ruci držimo veću svotu novca. U tom trenutku ta sličica u našoj glavi izgleda toliko realno da nam se čini da je nemoguće da se ne ostvari, samo trebamo uplatit listić i novac je tu, pa tko pametan to ne bi napravio! Kad listić ipak ne bude dobitan, moram vratit uloženo, igram riskantnije, opet izgubim, ulažem više – i tako se širi spirala kockarskoga ropstva.  

Ako, dakle, maknemo uvjete pa posljedično i ponašanja koja će nam omogućiti da se kladimo, moramo se obračunati s onim magičnim vjerovanjima i odreći ushićenja da možda ipak propuštamo priliku da se još ovaj put obogatimo i dokažemo svima da se ipak isplati kladiti i da nismo neuspješni „maleri“, odnosno „luzeri“. Tu pomažu vježbe relaksacije koje će primarno sniziti razinu fiziološkog uzbuđenja u tijelu, koje će posljedično smanjiti snagu magičnih vjerovanja i sniziti intenzitet ushićenja, pa samim time povećati vjerojatnost samokontrole. Sljedeći je korak pratiti vlastite emocije i razmišljanja u situaciji kada smo uspjeli kontrolirati odnosno korigirati vlastito ponašanje (nismo se kladili), umanjiti snagu magičnih vjerovanja i sniziti ushićenje. Obično se javi zadovoljstvo, ponos i osjećaj kontrole. Upravo ti osjećaji bi trebali biti nova pozitivna motivacija za prestanak s klađenjem.

No bez obzira na sve navedeno, nismo spomenuli najvažniji ili najefikasniji faktor, a to je VAŠA ČVRSTA ODLUKA DA PRESTAJETE S KLAĐENJEM, jer bez toga neće biti moguće napraviti prije spomenute promjene, niti će Vam netko drugi moći pomoći.

Kao što sam prije rekao, to je proces i trebat će vrijeme, ali i podršku stručnjaka, psihologa i psihijatra ako ste počeli s uzimanjem antidepresiva.

Sretno!

Anđelko Botica, psiholog

Podijeli s prijateljima

Slučaj je hitan i ne možeš čekati odgovor?

Ako je slučaj iznimno hitan i ne možeš čekati na naš odgovor, a ti ili netko u tvojoj blizini nalazite se u neposrednoj opasnosti, odmah nazovi 112 ili drugu hitnu službu.

Za pomoć u svim hitnijim slučajevima možeš koristiti i besplatnu mobilnu aplikaciju Heroes Nearby koja spaja ljude koji trebaju pomoć sa zajednicom lokalnih Heroja – prijateljima, članovima obitelji, službama, a po želji i s profesionalcima te dobrim ljudima u tvojoj neposrednoj blizini.

Skip to content
Sve je ok!
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.