Pismo
Osjećam da gubim kontrolu nad svojim životom, kao da mi samo prolazi pred očima. Ima puno toga na čemu bih trebala biti zahvalna, ali mi se, iskreno, teško fokusirati na to i vidjeti u tome neku radost. Zabrinjava me sve možda više nego što bi trebalo, i imam osjećaj da starim prije reda. Prijatelja imam sve manje jer nekako kroz život nisam očuvala neke kvalitetne odnose i osjećam odbojnost sama prema sebi. Isto tako, katkad osjećam socijalnu tjeskobu i ljudi i njihovi postupci me živciraju. Na van se to toliko ne vidi, ali ja se jako mučim sama sa svojim mislima. Imam dečka i volim ga, ali osjećam se prazno i čudno i ništa me više ni u tom odnosu ne uveseljava. Imam posao koji mi donosi dobra primanja, no osjećam se nezadovoljno i frustrirano na poslu. Želim živjeti totalno drukčiji život od ovoga koji živim, a ne znam ni sama kako početi, znam samo da se osjećam sputano.
Odgovor
Draga čitateljice,
hvala što ste iskreno podijelili svoje iskustvo s nama. Čitajući Vašu poruku čini mi se da su se nanizale frustracije i negativne misli o sebi i drugima i da Vas je to opteretilo do razine da se osjećate iscrpljeno i prazno. Mogu razumjeti da je pod tim uvjetima teško pronaći način kako promijeniti situaciju u kojoj se nalazite. Htjela bih Vam predložiti da potražite podršku uživo kako biste detaljno mogli razgovarati s terapeutom o različitim pitanjima/problemima koje prepoznajete. Razgovorom možete osvijestiti koje su to stvari/okidači koje Vam uzrokuju tjeskobu i frustraciju i ostale neugodne doživljaje (npr. doživljaj da starite prijevremeno, da Vas ništa ne uveseljava) pa da uz takvu podršku pronađete načine kako da to mijenjate.
Negativne procjene sebe ili odnosa s drugima mogu biti posljedica neugodnih osjećaja koji su prevladali. Kritiziranje sebe i drugih može postati „preglasno“ kada smo preplavljeni neugodnim osjećajima.
Predložila bih Vam da odaberete jedno od područja/problema koji Vam izazivaju najveći stres (npr. posao, odnosi s drugima) pa da od toga malim koracima krenete s idejama što želite/trebate ili ne želite za sebe. Kad bi se to moglo promijeniti, kako bi to izgledalo? Na ovaj način se započinje s kreiranjem ideja koje vode prema jasnijoj „slici“ toga kako da dođete do promjene koju želite. Možda bi Vam u ovom procesu moglo pomoći zapisivanje misli (npr. u dnevnik). Osim toga, može pomoći povjeravanje nekoj bliskoj osobi u koju imate povjerenja i koja je spremna poslušati i podržati što god vam padne na pamet.
Iako prepoznajete mnogo stvari zbog kojih smatrate da biste trebali biti zadovoljni, u redu je ako to ne osjećate trenutačno. Praznina i otupjelost također mogu biti posljedica produljene tjeskobnosti i negativnog raspoloženja. Stoga bih Vas prije svega htjela podržati da razmislite o opuštajućim i ugodnim aktivnostima koje biste mogli unijeti ili povećati svakodnevno, a koje bi pridonijele kemijskoj ravnoteži u tijelu i umu. To može biti i nešto kratkotrajno, onoliko koliko stignete. Primjerice, fizičke aktivnosti (npr. kratka šetnja), aktivnosti kojima ste se prije bavili, ali ste prestali (npr. izleti, hobiji, glazba, koncerti). Na taj se način može otpustiti stres i smanjiti dio opterećenja koje doživljavate, pa će biti lakše analizirati probleme koje ste naveli i nadam se jasnije razumjeti odakle početi.
Na web-stranicama Sve je OK pronaći ćete popis lokacija i terapeuta kod kojih ćete naći podršku uživo. Prilažem link na stranicu: https://svejeok.hr/psiholoska-pomoc-u-rijeci/
Lijepi pozdrav,
Tea Vehovec, psihologinja