Upravljanje emocijama

Pismo

Teško upravljam emocijama i ne mogu kontrolirati koliko stres utječe na mene. Nedavno mi je dijagnosticirana i Crohnova bolest i primijetila sam koliko stres jako utječe na moje simptome. I prije dijagnoze sam imala problema sa podnošenjem stresa, ali mislim da sama sebi najviše štetim baš zato što nemam pojma kako upravljati emocijama i mislim da mi je to stresnije od ičeg drugog. Jako brzo postanem defenzivna u normalnim razgovorima zato što se osjećam neshvaćeno pa me to onda frustrira valjda do te mjere gdje mi se više ne da razgovarati. U biti me dosta toga muči i htjela bih ići privatno psihologu, ali nemam vremena trenutno zato što nadoknađujem sve obveze za faks koje nisam mogla obaviti jer sam bila u bolnici ili bolesna doma. U zadnjih 2 mjeseca mi se život jako promijenio i pokušavam to s pozitivne strane gledati jer koliko god sam bolesna i moram drukčije živjeti od drugih toliko mi je ta bolest i dobrog donijela. No i dalje imam te neke neriješene probleme od prije, jer se nikad nisam usudila odvojiti vrijeme za otići kod psihologa, a znam da mi treba razgovor sa nekom stručnom osobom, a ne na primjer s prijateljima ili obitelji. Hvala na čitanju!!

Odgovor

Draga djevojko,

Hvala ti što si odlučila s nama podijeliti svoje iskustvo.

Iz tvojeg pisma saznajem kako doživljavaš stres za koji navodiš kako značajnije utječe na tvoj život. Stres se inače u najširem smislu definira kao tjelesna i fiziološka reakcija na vanjske ili unutarnje stresore, što upućuje da je stres zapravo reakcija na situaciju u kojoj se pojedinac našao. Jedna od tih reakcija može biti, a često i jesu, emocionalne prirode. Emocije su doista živa stvar i zato ti vjerujem da ih osjetiš, prepoznaš i da poduzimaš razna ponašanja kako bi se sačuvala. Istina, Chronova bolest je ozbiljna upalna bolest crijeva koja zahtjeva prilagodbu životnog stila te mi je drago ako ti je donijela i pozitivnih stvari.

Kako bi bolje razumjela stres prvi korak je prepoznati okidače, odnosno stresne podražaje koji mogu biti dio okoline u kojoj se nalaziš, ali mogu biti i dio tebe, tzv. unutarnji (npr. tvoja promišljanja, prisjećanja, raspoloženje, itd.) Što ti se čini koje situacije ili osobe kod tebe izazivaju osjećaj neshvaćenosti i tako podupiru osjećaj frustracije? Koje misli ti se javljaju u takvim situacijama? Koje emocije se pojavljuju u konkretnoj situaciji? Lijepo si dočarala kako začarani krug misao-emocija-ponašanje djeluje u konkretnoj situaciji. Određena situacija izazvala je misao („Nisam shvaćena“) koja je dovela do javljanja emocije frustracije te na temelju nje si odabrala određeno ponašanje (povlačenje iz razgovora, defenzivnost). U privitku ti šaljem primjer „dnevnika stresa“ koji ti može pomoći postići veći uvid u okidače stresa te emocionalne i ponašajne reakcije.

Kako se inače opuštaš? Što činiš svakodnevno za svoju dušu? Koje aktivnosti ili osobe pune tvoju dnevnu bateriju? Stresne situaciju znaju „prazniti“ dnevnu energiju, stoga je jako važno svjesno nastojati uspostaviti ravnotežu s aktivnostima koje su tebi važne i koje te opuštaju.

Mogu razumjeti kako trenutno vrijeme iskorištavaš najbolje moguće kako bi nadoknadila obaveze na fakultetu. Ovim putem se doista ohrabrujem da potražiš dodatnu pomoć kolega psihologa te sam uvjerena kako ćeš kroz stručnu pomoć uživo lakše riješiti izazove s kojima se susrećeš u svakodnevnom životu i to posebno vezano uz upravljanje emocijama. Navedeno je proces i zahtjeva vrijeme i ustrajnost, a kod tebe prepoznajem da to imaš jer i sama osjećaš kako ti je potrebno. Kao studentica imaš mogućnost dobivanja besplatne psihološke pomoći i podrške. Ohrabrujem te da se javiš Sveučilišnom savjetovališnom centru (051/265-841; 051/265-842 ili na e-mail: ssc@ssc.uniri.hr) i za početak samo provjeriš raspoložive termine. Kako ti to zvuči?

Nadam se da si dobila željeno razumijevanje i podršku. Sretno i uz tebe sam.

Sara Jurdana, psihologinja

Podijeli s prijateljima

Slučaj je hitan i ne možeš čekati odgovor?

Ako je slučaj iznimno hitan i ne možeš čekati na naš odgovor, a ti ili netko u tvojoj blizini nalazite se u neposrednoj opasnosti, odmah nazovi 112 ili drugu hitnu službu.

Za pomoć u svim hitnijim slučajevima možeš koristiti i besplatnu mobilnu aplikaciju Heroes Nearby koja spaja ljude koji trebaju pomoć sa zajednicom lokalnih Heroja – prijateljima, članovima obitelji, službama, a po želji i s profesionalcima te dobrim ljudima u tvojoj neposrednoj blizini.

Skip to content