Pretjerano skrolanje

Pismo

Imam problema s pretjeranim gledanjem u ekran, mislim da je to sada već ovisnost. Provodim sate i sate skrolajući bez cilja i smisla. Zapela sam na fakultetu i imam previše slobodnog vremena i zato provedem na mobitelu i po 10-12 sati. Gledam instagram, tiktok, snepam s puno ljudi, gledam stranice za online shopping, igram glupe igrice… osjećam kao da gubim vrijeme, kao da ne radim ono što bih trebala. Navečer me toliko grize savjest jer sam izgubila još jedan dan na mobitelu, da ne mogu spavati. Što je najgore, sad je ispitni rok i trebala bih učiti, ali koncentracija mi traje 15 minuta, nakon toga se izgubim i samo se uhvatim kako opet skrolam i skrolam. Nadam se da imate neki savjet za mene jer ne znam kako dalje…

Odgovor

Draga djevojko,

i sami ste svjesni da je kod Vas uporaba mobitela prešla razinu prihvatljivog i počela Vam uzrokovati različite smetnje: smanjenu mogućnost usmjeravanja i održavanja pažnje, pad motivacije i odgovornosti, zaostatke na studiju, gubitak smisleno provedenog vremena, a vjerujem da bi se taj niz još mogao nastaviti. Online sadržajima dajete toliki prioritet nad ostalim aktivnostima da oni postaju važniji od drugih interesa i dnevnih obaveza, samokontrole gotovo da i nemate. Čini se da ste mnogo više prisutni u virtualnom svijetu nego u svojemu stvarnom životu.

Mobitel je postao neizostavan dio naše svakodnevice. Naravno da je korisno imati ga, no njegovo pretjerano korištenje čini nas manje sretnima, narušava naše socijalne odnose, smanjuje našu produktivnost i povezano je s brojnim drugim problemima od kojih ste neke i sami naveli.

Upravo činjenica da je mobitel sveprisutan u suvremenom funkcioniranju otežava promjenu, jer apstinencija nema smisla (osim u slučajevima izrazito štetnih učinaka) te se naglasak daje na uspostavljanju samokontrole uz primjenu novih navika. Primjeri tih novih navika su: možda gašenje obavijesti društvenih mreža; uklanjanje nekih aplikacija; postupno činjenje različitih aktivnosti bez mobitela, što uključuje i one kratke poput jedenja, ali i one duže poput odlaska u trgovinu bez mobitela ili, još bolje, nalaženje nekog hobija u kojem Vam mobitel ne treba; gašenje mobitela u određeno vrijeme… Pomoći može i aplikacija YourHour, ali najvažnija je Vaša odlučnost da ćete se angažirati i ustrajati u takvim promjenama. Korisno je u tome imati suradnika (roditelja, prijatelja, stručnu osobu), nekoga tko će Vam u tome pomoći, podržati Vas, podsjetiti, pridonijeti promjeni svojim kreativnim prijedlozima.

Smatram još važnim spomenuti i to da uporaba mobitela može biti strategija suočavanja, baš poput pijenja ili kockanja. Mnogi ljudi time odvlače pozornost sa svojih problema, nadomještaju nedostatak nekih vještina, izbjegavaju stres, prikrivaju tjeskobu, depresiju, usamljenost. Zbog toga je važno cijelom problemu pristupiti mnogo šire, odnosno prepoznati okidače koji dovode do prekomjerne uporabe mobitela, kao i dodatne čimbenike koji su doveli do manjka samokontrole. Za to je najbolje potražiti pomoć stručne osobe, a to možete besplatno u savjetovalištima Udruge Terra ili Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, koji se bave takvim problemima, ali i u bilo kojoj drugoj udruzi ili instituciji koje pružaju psihološku podršku (Sveučilišni savjetovališni centar, Centar za prevenciju i liječenje bolesti ovisnosti, Udruga U.Z.O.R).

Do sada ste mobitelu prepustili preveliku važnost za svoje mentalno zdravlje i kvalitetu života. Nadam se da ćete nakon ovog odgovora mobitel iskoristiti za sebe tako da dogovorite susret u jednoj od navedenih udruga ili ustanova.

Nataša Jelenić Herega, psihologinja

Podijeli s prijateljima

Slučaj je hitan i ne možeš čekati odgovor?

Ako je slučaj iznimno hitan i ne možeš čekati na naš odgovor, a ti ili netko u tvojoj blizini nalazite se u neposrednoj opasnosti, odmah nazovi 112 ili drugu hitnu službu.

Za pomoć u svim hitnijim slučajevima možeš koristiti i besplatnu mobilnu aplikaciju Heroes Nearby koja spaja ljude koji trebaju pomoć sa zajednicom lokalnih Heroja – prijateljima, članovima obitelji, službama, a po želji i s profesionalcima te dobrim ljudima u tvojoj neposrednoj blizini.

Skip to content