Nemam dovoljno snage

Pismo

Već se duže vrijeme osjećam drukčije, možda najbolje to mogu opisati kao osjećaj praznine. Oko mene se događaju predivne stvari, otvaraju mi se mnoge prilike, a ja kao da nemam dovoljno snage potruditi se i kao da mi je svejedno. Uvijek sam bila prilagodljiva osoba, ali u zadnje vrijeme totalno sam izgubila svoje mišljenje i, još gore od toga, svoje želje. Nekako mi je svejedno, odluke prepuštam drugima i nije mi važno što ja želim. Muči me to jer se trenutačno nalazim u, mogu reći, jako dobrom razdoblju života, ali kao da to živi netko drugi. Imala sam stvarno teška razdoblja u životu pa se ljutim na samu sebe jer mi život sada pruža dobre prilike, a ja ih ne iskorištavam. Inače sam uvijek bila osoba koja previše razmišlja i sve prevrti dva puta, a sada nemam ni volje ni želje za tim, sve nekako ostavljam za kasnije. Znam da je sve to nekako normalno jer se puno novih stvari dogodilo u mom životu, ali zanima me kako da vratim motivaciju, kako da pronađem sebe jer imam osjećaj da sam se izgubila i da sam počela raditi što drugi žele. A to ne želim, želim imati svoje Ja. Kako da vratim svoje mišljenje i kako da naučim reći što osjećam?
Hvala vam!

Odgovor

Draga…,

kada dugo vremena nastojimo ugoditi drugima i radimo ono što drugi od nas očekuju, događa se da izgubimo doticaj s onim što stvarno želimo i što je nama važno pa nas vlastiti uspjesi ne ispunjavaju. Tada se može javiti osjećaj praznine koji opisujete, unatoč dobrim okolnostima u kojima se nalazimo. Put prema rješavanju tog problema podrazumijevao bi učenje postavljanja i održavanja vlastitih granica, osluškivanje vlastitih potreba, življenje prema vlastitim načelima, određivanje vlastitih područja interesa i prioriteta, procjenjivanje svojih uspjeha prema vlastitim, a ne tuđim kriterijima.

Također, može se dogoditi da neke stvari već dugo radimo automatski ili iz navike. Čak i ako nam je to prije bilo važno ili nam pričinjalo zadovoljstvo, s vremenom se mijenjamo i drugo nam nešto postane bitno. Ako smo uronjeni u svakodnevicu pa ne primjećujemo vlastitu promjenu i ne otpuštamo stare navike, bavimo se nečim što nas više ne ispunjava i ne posežemo za novim iskustvima koja bi za nas bila korisna i motivirajuća. Razmislite o aktivnostima kojima se bavite, a više ne pridonose Vašem razvoju te pokušajte vidjeti bi li Vam otpuštanje tih aktivnosti, zamjena nekom novom aktivnosti ili izvođenje iste aktivnosti na nov način donijelo olakšanje i zadovoljstvo.

Ako brzo prelazimo s obavljenog zadatka na novi zadatak, ne puštamo si vrijeme da osvijestimo svoj uspjeh i integriramo iskustvo pa ne uspijemo doživjeti zadovoljstvo ostvarenim. Stoga su važni mali rituali kojima obilježimo i proslavimo neko naše postignuće. Na primjer, odlazak s prijateljicom na kolač nakon položenog ispita ili nešto drugo što Vas uveseljava. Time kao da simbolično stavljamo pečat na nešto što smo odradili ili ostvarili te to postaje dio našeg iskustva i dio naše osobnosti.

Katkad se događa da smo neke prijašnje želje, ciljeve ili obveze ostvarili, a da se još nisu pojavile nove. U tom razdoblju možemo osjećati prazninu i neizvjesnost. No ta praznina nije loša – daje nam priliku da dublje pogledamo u sebe, dođemo u doticaj sa svojim potrebama i željama te da se iz njih razviju nove aktivnosti koje će dovesti do osjećaja ispunjenosti jer su više u skladu s nama.

Neugodni osjećaji koje opisujete nisu laki, no korisni su. Javljaju se kao alarm koji poziva na promjenu. Poručuju Vam da budete prema sebi nježni i obazrivi te da se zauzmete za sebe i ono što vi smatrate vrijednim.

Drago mi je da Vam se u životu pružaju mnoge prilike i da ste ih svjesni. Predložila bih Vam da se obratite psihologu kako bi Vam pružio kontinuiranu podršku i ohrabrenje u procesu njegovanja Vašeg pravog Ja i ispunjavanju svih Vaših potencijala. Neka od mjesta na kojima možete dobiti podršku psihologa su Studentski savjetovališni centar gdje je za studente Sveučilišta u Rijeci osigurano besplatno psihološko savjetovanje ili Odsjek za promicanje i zaštitu mentalnog zdravlja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ, gdje se također nude besplatne usluge savjetovanja.

Srdačno,

Mia Host, psihologinja

Podijeli s prijateljima

Slučaj je hitan i ne možeš čekati odgovor?

Ako je slučaj iznimno hitan i ne možeš čekati na naš odgovor, a ti ili netko u tvojoj blizini nalazite se u neposrednoj opasnosti, odmah nazovi 112 ili drugu hitnu službu.

Za pomoć u svim hitnijim slučajevima možeš koristiti i besplatnu mobilnu aplikaciju Heroes Nearby koja spaja ljude koji trebaju pomoć sa zajednicom lokalnih Heroja – prijateljima, članovima obitelji, službama, a po želji i s profesionalcima te dobrim ljudima u tvojoj neposrednoj blizini.

Skip to content